Tipy, jak kombinovat studium a cestování

Tipy, jak kombinovat studium a cestování

Sama jsem dost často cestovala během studia na vysoké škole a tudíž jsem otázku, jak zvládám cestování a studium dohromady, dostávala docela často. Cestovat se po dobu studia určitě dá, dle mého je to ta nejlepší doba na poznávání nových míst, cizích kultur a lidí. Navíc nejste nijak extra časově omezení, pokud přes semestr zameškáte 1-2 týdny, svět se nezboří. Jen je třeba vychytat termíny, aby se nekryly s důležitými zápočty a zkouškami.
Možností pro studenty je spoustu, pro začátek můžete využít např.:

Erasmus+

O programu erasmus+ jsem již psala minule, ale opět připomínám, protože mi to přijde jako super možnost pro začátek. Díky tomuto stipendijnímu programu se studenti SŠ a VŠ můžou vydat do zahraničí na studium nebo studijní stáže a tím i procestovat další část světa. Pro nestudenty či starší je tu možnost se účastnit erasmus+ projektů či EVS.
Podrobně si o těchto možnostech můžete přečíst ještě zde.

Stáže a praxe v zahraničí

Využívejte různých zahraničních stáží a pobytů od Vaší fakulty nebo katedry. I přesto, že hlavním cílem je studium či praxe, nějaký ten volný den na cestování se určitě najde. A navíc je dost možné, že vám bude přiznáno stipendium, které pomůže pokrýt nějaké náklady. Takže ideální! Navíc potkáte moc fajn lidi z různých zemích, které potom třeba můžete i navštěvovat a tím procestovat ještě více.

 

Work and Travel

Pravděpodobně jste o tomto programu již slyšeli – jedná se o možnost letní práce v USA (ale i jiných destinacích) a potom je tu vyhrazeno nějaké volno na cestování za vydělané peníze. Tato možnost je jen pro studenty VŠ. Program nabízí mnoho agentur, které vám zprostředkují vízum, některé i pomohou najít práci a ubytování, ale i tak je třeba se hlásit zavčasu. Více informací hledejte na stránkách Student Agency, Czech-us agency, Alfa agency (a mnoho jiných).

 

Lowcost Race

Závod, který se koná v ČR v období léta a který mě naprosto uchvátil. Celý závod začíná v Praze, kde dostanete lokaci prvního místa a je jen na vás, jak se tam dostanete. Ale tím, že pravidla závodu dovolují během závodu pouze max. 100 euro na osobu, je nejlepší stopování. Během závodu je vítané si vydělávat např. zpěvem či nějakou show na ulici, aby bylo dostatek peněz na jídlo a další výdaje. Dohromady je 40 check pointů, ale pokud si pamatuji správně z minulých let, účastníci splnili max. 30 %. Videa z loňských závodů hledejte na streamu.

Kdybyste někdo hledal parťačku na závod na další rok, dejte vědět :).

 

Stopovat po Evropě

Ano, možná si říkáte, že je to pěkný risk. Ale pokud jde o Evropu, opak je pravdou. I přesto, že nám media občas podsouvají něco jiného, tak je tu bezpečno a na nějakého nevychovaného troubu narazíte prakticky kdekoli. Vždy je fajn, když stopujete v páru, pro jistotu si hlídejte své věci, zkuste si nenápadně vyfotit SPZ auta (kterou rovnou třeba pošlete kamarádům v případě nějakého pozdějšího problému) nebo vyzjistit jméno řidiče, mít u sebe pepřák, nenosit vyzývavé věci atd. Mám zatím jen dobré zkušenosti se stopováním, vždy jsem potkala moc fajn lidi, se kterými cesta parádně utekla.

 

A pokud vás neoslovila ani jedna z možností, sbalte se a za ušetřené peníze vyrazte na poznávací víkend či zážitkový pobyt. Ani to nemusí být do zahraničí, však i v Čechách je moc krásně. Hlavně se snažte cestovat, poznávat nové místa a kultury, protože zážitky z cest vám už nikdo nevezme.
Mějte krásný pátek! 🙂

 

 

 

 

Autor: Martina Koşar (Pecinová)
Fotky: Martina Koşar (Pecinová) – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím!

4 komentáře: „Tipy, jak kombinovat studium a cestování

  1. Marti, super článek, musím se tvým blogem postupně prokousat, ale pokud mám říct, jak je to u mě a cestování, tak zatím jezdím a chodím hlavně po ČR, ale stopování, to mě fakt láká, jen si chci najít nějakého kluka, který by do toho se mnou šel, pro holky mi to pořád přijde takové nebezpečnější 😉
    Miška

  2. Děkuji za článek. 🙂
    Já cestuji na vlastní triko nebo s cestovkami. Zatím jsem se přihládila do programu Erasmus+, ale ráda bych i Work&Travel. S přítelem je to náš cíl, odměna, až dostudujeme. 🙂

Napsat komentář