8 tipů, jak vybrat ideální dovolenou

8 tipů, jak vybrat ideální dovolenou

Vzhledem k tomu, že letní sezóna už pomalu klepe na dveře, je ideální čas vybírat letní dovolenou. Pokud vůbec nemáte tušení, kam vyrazit, je nejvyšší čas nad tím vším zauvažovat a vybírat, dokud je ještě čas. Myslím, že nikdo z nás nechce celé léto sedět doma. I přesto, že nemáte více dní dovolené, popřemýšlejte nad víkendovými výlety či jednodenními výlety s partou kamarádů.

Při výběru dovolené nebo nějakého výletu byste se ale měli držet těchto kritérií:

1. Lowcost či all inclusive


Asi by bylo fajn si zpočátku ujasnit, kolik zhruba chcete za dovolenou utratit peněz. Dnes se dá cestovat relativně za levno, pokud víte jak na to, ale na druhou stranu, pokud si chcete dopřát nějaký komfort, cena dovolené tím o dost stoupne.
Ujasněte si tedy, na jak dlouho a kdy chcete jet, zda do zahraniční nebo po Čechách, zda vlastním autem nebo letecky, zda to bude spíše aktivní dovolená nebo zcela odpočinková, jestli si budete sami vařit a bydlet ve stanu či preferujete spíše několika hvězdičkový hotel s all inclusive. Bez těchto prvotních úvah se nemůžete v plánování odpíchnout dále.

2. Cestovka není vždy nejlepší nápad


Na zájezdy s cestovní kanceláří jsem jezdila hlavně v minulosti s mamkou, když jsem byla menší, dnes preferuji spíše bez. Pokud jedete s cestovní kanceláří, máte vše zajištěné, průvodce vás nasměruje, poví vám něco málo o dané lokalitě, pomůže vám v případě nesnází atd. Vaším úkolem je „pouze“ se sbalit a dojet na místo odjezdu. Věřím, že mnoha lidem toto vyhovuje, ale samozřejmě si za tyto služby také patřičně zaplatíte.
Pokud se rozhodnete pro cestovní na vlastní pěst, znamená to, že vám nikdo dovolenou nenaplánuje, vše je jen na vás – od zajištění dopravy, ubytování, programu až po cestovní pojištění a nezbytnosti v případě nějakého problému. Je fajn, když se domluvíte anglicky nebo jazykem dané země a pokud ne, nezoufejte, v dnešní době internetu, vykomunikujete cokoli s pomocí překladače nebo neverbálně pomocí rukou a nohou.

3. A co má bezpečnost na cestách?


Dle mého názoru v dnešní době je cestování bezpečné. Ano vím, že ve zprávách a na internetu jsou stále nějaké reportáže o tom, že se naboural plný autobus, vybuchla bomba, bylo zavřené letiště atd. Za prvé, media dost zveličují a není úplně na místě věřit všemu na 100 %. A za druhé, nebezpečí na nás číhá kdekoli, ať už doma před barákem nebo cestou z práce a pokud bychom se řídili medii, nikam bychom nejeli a pořád jen seděli doma. Pokud se vyloženě nevydáte na nějaké zakázané místo, nebudete se oblékat a chovat vyzývavě, sjednáte si cestovní zdravotní pojištění, budete opatrní a budete se řídit tamními pravidly, myslím, že vám nic nehrozí.

4. Čtěte recenze od jiných turistů a ptejte se


Při plánování dovolené či nějakého výletu čtěte recenze od předchozích návštěvníků. V katalozích a na internetu sice uvidíte vyšperkované fotky a mnoho hvězdiček, ale je fajn si zjistit opravdovou realitu dopředu a ptát se na nějaké nejasnosti. Tím myslím např. zda jsou pláže uklizené, jak jsou daleko od vašeho hotelu, jak daleko je centrum města, jak je to tam s internetovým připojením či jaký je personál hotelu.
Recenze na hotely, restaurace nebo místa vyčtete např. na portálu TripAdvisor či na skupinách na Facebooku.

5. Vyrazte mimo sezónu


Pokud máte raději klid a méně lidí, vyjeďte na dovolenou mimo hlavní sezónu. Však jaro či podzim jsou po některé lokace přímo ideální a dovolenou si užijete mnohem více! Navíc ceny zájezdů či letenek jsou na tuto dobu levnější než třeba na léto :).

6. Zapojte se do místních akcí


Pokud chcete poznat tamní kulturu,historii či zvyky, popátrejte po nějakých akcích jako jsou např. festivaly, oslavy, výročí, výstavy, komentované prohlídky atd. Nejenom, že se potkáte s novými lidmi, ale hlavně poznáte tamní kulturu z pohledu místních ne z pohledu nějakého tištěného průvodce.
Zkuste také využít např. couchsurfing, kdy poznáte nějakého místního, který vás může ubytovat u sebe doma nebo pomoci najít nějakou fajn restauraci či místo na výlet.

7. Vybírejte s předstihem


Pokud máte pevně stanovený datum a představu ohledně vaší letní dovolené, začnete s hledáním třeba už půl roku (nebo i dříve) před plánovaným odjezdem. Vím, asi to zní docela bláznivě, protože nikdo neví, co se může stát za půl roku, ale na druhou stranu, nabídky first minute jsou velmi výhodné. Žádané lokality jsou velmi rychle vyprodané. A pokud si zajistíte vstupenky do nějakých muzeí, galerií nebo zábavních parků dopředu, máte jistotu, že se tam opravdu dostanete bez čekání ve frontě a často i za nižší cenu.

8. Nestresujte se před odjezdem/odletem


Váš odjezd se blíží a vy už jste nervózní? Jedete na dovolenou, kde si máte odpočinou a relaxovat, zkuste se tedy stresovat co nejméně. A tomu pomáhá příprava s dostatečným předstihem a plánování. Vytiskněte si klidně seznam věcí, které je třeba nakoupit a zařídit, pokud jste v nesnázích, ptejte se kamarádů či známých, co by vám doporučili si vzít s sebou atd.
Jen hlavně nenechávejte vše na poslední chvíli.

 

A malý tip na závěr pro vás – sledujte různé cestovatelské blogy a YouTube kanály, v plánování vám mohou dost pomoci.

 

 

Ať už jste se rozhodli nebo se teprve rozhodujete nad nějakou dovolenou či výletem, hlavně si vše užijte! Nezapomeňte, že cestování je zábava a skvělé zážitky vám už nikdo nevezme. Budu ráda, když se v komentářích podělíte o nějaký tip na destinaci, kam v létě vyrážíte.

 

Autor: Martina Koşar (Pecinová)
Fotky: Martina Koşar (Pecinová) – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

2 komentáře: „8 tipů, jak vybrat ideální dovolenou

  1. Super článek!! 🙂 Vše, co jsi napsala, je pravda. Já ještě dovolenou nemám vybranou, přemýšlím o Dominikánské republice. U moře jsem naposledy byla cca před 6 lety… 🙂

Napsat komentář