Praktické informace k cestě do Turecka

Praktické informace k cestě do Turecka

Turecko je nádherné země a rozhodně stojí za návštěvu v jakékoli ročním období. Pokud se vám naskytne možnost místního průvodce (kamarád, nějaký student, certifikovaný průvodce, atd.), bez přemýšlení toho rozhodně využijte! Na internetu či v knížkách se sice dočtete mnoho, ale místní Turek, co žije odjakživa v Turecku, vám toho poví mnohem více.

Vím, že media mnohdy před návštěvou Turecka varují, ale rozhodně není proč se bát! Právě naopak, Turecko je krásná země, pro nás Čechy je tam levněji, najdete tu mnoho přírodních i historických památek a toho dobrého jídla tam :).

 

Obecně o Turecku

Turecko, oficiálně Turecká republika, je velmi rozmanitá země a v porovnání s Českou republikou tu najdeme mnoho rozdílů. Oficiálně se jedná o prezidentskou republiku v čele s prezidentem. Místní měna je tu turecká lira (TRY), aktuálně je kurz 1 TRY okolo 5 Kč, ale samozřejmě mění se to každým dnem. Ve větších obchodech a restauracích se většinou dá platit kartou, popř. bankomaty v centru města naleznete na každém rohu. Mluví se tu hlavně turecky, což je jazyk turkický a my jakožto Slovani bez předchozího studia tohoto jazyka budeme rozumět jen mezinárodním slovům. Ne všichni Turci dnes mluví anglicky nebo německy, ale snaží se. Ale pokud se dostanete do nesnází a poprosíte místní o pomoc, budou se vám snažit jakkoli poradit i přes jazykovou bariéru. Turci jsou velmi pohostinní a chtějí, aby se turisté a návštěvy cítili jako doma.

Jedná se o kosmopolitní zemi, hlavně tedy větší města jako je Istanbul, Ankara, Izmir, Bursa, Antalya atd., jsou celoročně navštěvovány turisty, plus je tu i velká koncentrace zahraničních studentů a mladých lidí z jiných zemí. S tím také souvisí fakt, že ať už se chcete dostat kamkoliv, všude je přeplněno a to doslova. V autobusech, na ulicích, na turistických místech, v restauracích, opravdu všude. A kde je hodně lidí, tak i velký hluk, ruch a někdy i zmatek. První okamžiky z toho možná budete překvapení, ale následně si na to zvyknete, dá se říct, že to prostě k Turecku patří. Turci ne vždy umí perfektně anglicky či německy, ale na turistických místech či v centru většinou umí a pokud ne, tak stejně jsou ochotní a snaží vám i tak pomoci za každé situace.

Doprava z ČR

Co se týká dopravy z Čech do Turecka, tak z Prahy a Vídně jsou celoročně vypravovány pravidelné lety od více leteckých společností (Czech Airlines, Turkish Airlines, Pegasus). Přes letní sezonu se létá i menších letišť v ČR, např. z Pardubic, Brna, Ostravy i Bratislavy. Přímé lety jsou celoročně do Istanbulu a Ankary, s přestupem do Izmiru. Přes letní sezonu jsou přímé lety do letovisek Turecké riviéry, jako např. Antalye s transferem do Alanye, Kemeru, Side, atd., po sezoně s přestupem většinou v Istanbulu. Doba letu vychází na cca 2,5-3,5 hodiny, záleží, z jakého letiště v Čechách letíte a do jakého města přesně v Turecku letíte. Ceny zpátečních letů nejsou nikterak vysoké, při včasné koupi se dají sehnat i se slevou.
A pokud jste jo dobrodružný typ a máte více času, můžete jet i autobusem z Prahy do Sofie a ze Sofie do Istanbulu. Cenově to vyjde samozřejmě o mnoho levněji, ale jen do Sofie je to cca 22 hodin a poté cca 9 hodin do Istanbulu. Takže opravdu jen pro odvážlivce :). Postačí vám jen platný pas, vízum není třeba, pokud neplánujete v Turecku zůstat déle než 90 dnů v průběhu 180 dní.

 

Doprava ve městech Turecka

A ohledně dopravy přímo ve městech Turecka, většinou je doprava komplikovaná a zmatená. Je třeba raději vždy vaši cestu plánovat doma s mapou v ruce, hlavně pokud vás čekají nějaké přestupy v rámci MHD atd. Doporučovala bych vám zakoupit hned při první možnosti kartu na MHD (Istanbulkart, Antalyakart atd). Poplatek za zařízení karty se pohybuje cca na 10-20 TR a dá se sehnat přímo na letišti nebo v obchodech. Jedná se o jakousi „lítačku“, tedy čipovou kartu, na kterou si nabíjíte peníze a můžete jezdit jakoukoli hromadnou dopravou po celém městě (metro, metrobus, tramvaj, autobus, a většina trajektů), stačí jen projít turniketem s kartou. Karta je přenosná a může ji používat i skupina více lidí. Platíte vždy za jednotlivou jízdu určitý poplatek, proto je lepší, když máte trasu bez přestupu. Nefunguje to tak, jako většina čipových karet v Čechách, kdy po pípnutí máte určitý čas i na přestup. Dobíjení karet se provádí u automatů (akbil) v blízkosti některých zastávek. Pokud si kartu nechcete pořídit, je třeba si zakoupit žetony/lístky na jednotlivé jízdy. Žetony vyjdou o něco dráž než jízdné z karty, ale pokud Tureckem jen projíždíte, jste tu jen třeba jeden den nebo neplánujete využívat hromadnou dopravou, je to pro vás asi to nejlepší řešení.

Každopádně tak jako tak počítejte s tím, že ve špičce jsou hromadné prostředky přeplněné, dost často se ani všichni čekající lidé do jednoho autobusu, metrobusu, vlaku atd. ani nevejdou a musí čekat na další spoj. U nás v Čechách to není zcela běžné, ale pokud se vám to stane v např. Istanbulu, nezoufejte, je to tu obvyklé. Spoje jsou tedy dost časté, ve špičce jezdí v intervalu několik málo minut hned za sebou. Cestování např. s kolem nebo kočárkem je tedy možné jen mimo špičku, kdy jede lidí méně. Pokud si budete plánovat nějaký program na celý den, vyhraďte si raději více času na přesuny, protože nikdy nevíte, kdy dojedete do cílové stanice. První dny v Istanbulu jsem cestování hromadnými prostředky vůbec neměla ráda a rozhodně jsem se netěšila na přecpaný metrobus, kde byl zcela vydýchaný vzduch, horko a všichni byli nalepení na sobě a já věděla, že mě čeká ještě okolo 15 dalších stanic. Ale postupem času si prostě zvyknete. Jen jsem vždy litovala těch pracujících, kteří po práci čekají na hromadnou dopravu domů, ale díky velké frontě se vešli až třeba do 3.-4. spoje. Pro nás Čechy je to úplně šílené, ale v Turecku, zvláště v Istanbulu, to není nic neobvyklého.

 

Ubytování

Pokud si ve městech Turecka budete shánět ubytování po dobu Vašeho pobytu, začněte určitě s předstihem. I přesto, že se ve velkých městech Turecka se nachází mnoho hotelů, hostelů a apartmánů k pronajmutí, ty nejlepší a nepředražená místa jsou hned zarezervována turisty. Samozřejmě je fajn se ubytovat někde v okolí centra, protože to budete mít nejblíže většiny historických míst, ale v tom případě samozřejmě čekejte i s vyšší cenou. Ubytování na místě se dá také povětšinou sehnat v méně žádaných lokalitách a na kraji měst. Když budete Tureckem projíždět, možná uvidíte postarší babičky či dědy sedící u silnice s nápisem, že pronajímají pokoj nebo celé patro domu. Jestliže chcete poznat, jak to chodí přímo v tureckých domácnostech, zkuste si najít hostitele přes couchsurfing či přes sociální sítě (např. skupina Couchsurfing Turkey na Facebooku).

 

V případě nějakých problémů či nejasností se obraťte na konzuláty České republiky, který naleznete ve větších městech, např. v Ankaře, v Istanbulu, Antalyi atd.

 

Jestliže o návštěvě uvažujete, rozhodně se nenechte ovlivnit medii, rezervujte si letenku s předstihem a věřím, že vám tento výlet zanechá jen úžasné vzpomínky! A pokud už jste v Turecku byli, napište do komentářů vaše zážitky :).

 

 

 

Autor: Martina Koşar (Pecinová)
Fotky: Martina Koşar (Pecinová) – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

1 komentář: „Praktické informace k cestě do Turecka

Napsat komentář