Antalya – srdeční záležitost

Antalya – srdeční záležitost

Jsem milovník Turecka, turecké kultury, tureckých památek, tureckého jídla .. prostě všeho, co se týká Turecka. A Antalya je jedna z destinací, kam se moc ráda vracím. Je to ideální destinace pro mnoho rodin a párů, které si chtějí užít letní dovolenou. A nedivím se, Antalya nabízí vše, co běžný turista od dovolené očekává.

Doprava do Antalye

Antalya leží na jihu Turecka. Z Prahy se tam dostanete celoročně přímými lety z Prahy, přes letní sezónu se tam létá také z Ostravy, Pardubic, Brna a Vídně. Pokud neseženete přímý let, nabízí se tu ještě lety s přestupem a to v Istanbulu, což sice zabere více času, ale přestup není nijak náročný. Pro dobrodruhy se tu vybízí i cesta autobusem, ale to by vám z Čech zabralo více než 1,5 dne.

Letní počasí

Přes letní sezónu je Antalya hojně navštěvována turisty z celého světa. Teploty v létě tu dosahují v průměru cca 34-38 °C, ale tím, že je tu vysoká vlhkost, máte pocit, že je tu okolo 40 °C. Ne každému takové počasí sedne, proto pokud máte raději klid, méně lidí a o trošku nižší teploty, doporučuji sem vyrazit mimo sezonu a koncem září, během října nebo potom v dubu nebo v květnu. Počasí je v této době tak akorát na koupání v moři a opalování.

Co dělat v Antalyi?

V okolí Antalye nebo v její blízkosti se nachází mnoho luxusních all-inclusive hotelů s vlastními plážemi, ale i menších rodinných penzionů nebo kempů. Pláže tu jsou upravené, moře krásně čisté a teplé. Mezi nejznámější pláže v Antalyi patří rozlehlá Konyaaltı a Lara. Dále se tu nachází i pár menších soukromých pláží, ale je třeba počítat, že budete muset platit vstupné. Pro děti tu jsou připraveny různé plážové atrakce a lunaparky. Velkým lákadlem je i akvárium, které se nachází nedaleko obchodního centra Migros. Děti často zaujme i delfinárium Aksu doplhin, které leží cca 16 km od Antalye.

Zároveň tu také najdou vyžití i ti aktivnější z nás. Pokud by vás povalování na pláži přestalo bavit, samotné centrum Antalye se pyšní bohatou historií z antické doby a tak je tu co objevovat. Pro večerní procházky doporučuji historické jádro Kaleiçi, kde najdete vše od různých malých obchůdků v zapadlých uličkách, tak i dražších butiků na hlavní ulici, ale i mnoho tureckých restaurací, fast foodů a kaváren. Za návštěvu stojí určitě i místní přístav Yat Limanı, kde je možné se zúčastnit plavby a vidět přístav i z jiného pohledu či pouze obdivovat místní architekturu. Celé historické centrum je obklopeno hradbami z antické doby. Pokud vás více zajímá historie, určitě neopomeňte navštívit tzv. Hadrianovu bránu přímo v centru města.

Tipy na výlety

I okolo Antalye nalezneme mnoho míst, které stojí za návštěvu. Např. amfiteátr v Aspendu, římské ruiny Perge s amfiteátrem, jeskyně Karain, vodopády Duden, městečka Side, Kaş či Termessos. Pokud si vyberete více míst k návštěvě, popřemýšlejte nad půjčením auta, jelikož to vám usnadní cestování o 100 %.

 

A tím, že je v Turecku pro nás Čechy poměrně levno, bude to pro vás opravdu parádní dovolená. Však kde jinde si můžete pořídit např. celý chléb za cca 4,5 Kč (1 TRY), obrovskou zmrzlinu za 25 Kč (5-8 TRY) či kvalitní oblečení za zlomek ceny než byste ty samé věci pořídili v Čechách? No, myslím, že v tomto Turecko nemá konkurenci.

 

Byli jste někdy v Turecku, nebo snad přímo v Antalyi? Budu moc ráda, pokud se o své dojmy podělíte v komentářích.

 

 

 

Autor: Martina Koşar (Pecinová)
Fotky: Martina Koşar (Pecinová) – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

3 komentáře: „Antalya – srdeční záležitost

  1. V Turecku jsem ještě nebyla, ale určitě se tam chci někdy podívat! 🙂 Zrovna o Antalyi jsem slyšela asi nejčastěji a samou chválu, i fotky vypadají úžasně, takže volba asi jasná 🙂

Napsat komentář