Tipy na výlet do Švýcarska

Tipy na výlet do Švýcarska

Švýcarská konfederace, Švýcarské spříseženstvo nebo hovorově Švýcarsko je nádherná země s překrásnou přírodou. Švýcarsko by se dalo charakterizovat jako země čokolády, hodinek, hor a krásné přírody. Jedná se o vnitrozemský stát, který sice není v EU, ale je v Schengenu, takže cestování pouze na OP je možné.

Doprava do Švýcarska není nikterak složitá. Pokud se rozhodnete pro cestování autem jste tam z Prahy za cca 9-12 hodin (dle lokality, kam jedete), pravidelně tu jezdí autobusy např. od Flixbusu, RegioJetu, Nobless Line, ČSAD Tišnov či Eurolines popř. pro rychlejší přesun tu dennodenně létají společnosti jako např. LOT, Czech Airlines, Ryan Air, easyJet atd. Cena jízdenek a letenek se dá sehnat cca od 750 Kč/jízda a více. Velmi často některé autobusové společnosti nabízí jízdenky 1+1 do Bernu nebo Curychu, je tudíž třeba být ve střehu :).

V tomto článku se podíváme na nějaké tipy, kam vyrazit po Švýcarsku a věřte, že je z čeho vybírat:

 

Ženeva a Ženevské jezero


Jedno z hojně navštěvovaných měst ve Švýcarsku a zaslouženě. Ženeva se mi při mé poslední návštěvě velmi líbila hlavně svou atmosférou. Jedná se o středisko hodinářského průmyslu – obchody s hodinkami jsou opravdu na každém rohu. A celkově Ženeva je centrum obchodu, konají se tu různé mezinárodní konference a setkání. Sídlí tu mnoho mezinárodních organizací, pro příklad Světová zdravotnická organizace (WHO), OSN, Světová meteorologická organizace (WMO) a mnoho jiných.

Bodamské jezero a ostrov Mainau


Článek o Bodamském jezeře a ostrově Mainau jsem zveřejnila již minule, ale stejně připomenu. Rozlehlé Bodamské jezero je ledovcového původu a je to druhé největší jezero v Alpách. Tvoří hranici mezi Švýcarskem, Německem a Rakouskem (a Itálie je také velmi blízko). Pokud se pro návštěvu Bodamského jezera rozhodnete, popřemýšlejte i nad výletem lodí na květinový ostrov Mainau či nedalekým městem Kostnice v Německu.

 

Lucern

Taktéž velmi hezké město k návštěvě. Lanovkou nebo ozubnicovou železnicí je možné vyjet nahoru na Pilatus a odtud je úžasný výhled na celé město, Lucernské jezero a okolí z výšky.

 

Rýnské vodopády

Místo, které jsem navštívila minulý měsíc a také stojí za návštěvu. Vodopády jsou údajně největšími vodopády v Evropě, svou délkou dosahují až 150 metrů. Okolo vodopádů je mnoho vyhlídek, odkud je krásný výhled na okolní přírodu. Je tu i možnost plavby lodí až k vodopádům.
Asi to není úplně místo, proč byste do Švýcarska měli hlavně jet, ale pokud to máte při cestě i za jinými lokacemi, zastavte se tu 🙂

 

Hrady


Švýcarsko začalo vytvářet již od konce 13. století tzv. Švýcarské spříseženstvo, které bylo tvořeno samostatnými kantony. Během 1. i 2. světové války bylo Švýcarsko neutrální, tudíž krajina nebyla válkami poničena a dodnes tu máme pozůstatky mnoha hradů a panských sídel, které stojí za návštěvu.
Já jsem navštívila hrad Thun, Oberhofen ci Spiez a určitě doporučuji. Ale po celém Švýcarsku je jich nepočet. Prohlídky vnitřků hradů záleží na vás, já spíše koukám jen zvenku, jelikož mi přijde, že prakticky v každém hradu či zámku je skoro to samé 🙂

Bern

Jakožto hlavní město patří Bern k největším městům Švýcarska. Město bylo založeno již ve 12. století. Bernské staré město patří na seznam UNESCO a jistě zaslouženě. Pokud Bern navštívíte, rozhodně byste měli vidět charakteristické podloubí, které je částečně zachováno.nahoru na Pilatus a odtud je úžasný výhled na celé město, Lucernské jezero a okolí z výšky.

 

Švýcarské Alpy

Do Alp ve Švýcarsku můžete vyrazit jak v létě, tak v zimě. V létě na nějaké túry a pobyty v přírodě, v zimě na lyžování a jiné zimní sporty. Většinou se tu nachází mnoho lanovek či železnic nahoru na kopce, odkud jsou úžasné výhledy na okolí. I v letních měsících někdy zůstává na horách v Alpách sníh, a tak je to docela fajn v parném létě vyjet lanovkou nahoru a sníh spatřit.

 

 

 

 

 

Autor: Martina Koşar (Pecinová)
Fotky: Martina Koşar (Pecinová) – Canon EOS 750D, sjcam sj5000
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

 

Napsat komentář