Krakov na víkend? Proč ne!

Krakov na víkend? Proč ne!

Druhé největší město v Polsku, Krakov, leží necelé 2 hodinky od Ostravy. Jedná se o bývalé královské sídlo a sídlo arcibiskupství. Dnes je Krakov považován za jedno z nejdůležitějších turistických, historických a kulturních center v Evropě. Najdete tu památky jak z období gotiky, renesance, baroka, ale i secese či novější. Oblast starého města spolu s historickou zástavbou je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Vzhledem k tomu, že Krakov je uzpůsoben pro turisty, anglicky se tu domluvíte prakticky všude (ukazatelé po městě v AJ, menu v restauracích v AJ, personál mluví AJ atd). Ale pokud angličtinu neovládáte, vůbec bych se nebála – polština je dost podobná češtině a pokud ještě umíte něco málo z ruštiny (či jiného slovanského jazyka), domluvíte se také bez problémů :). Pro klid v duši, základní polská slovíčka najdete např. zde.

Krakov by se dal pro turisty rozdělit na 3 části, kde leží nejvíce památek:

Staré město
Staré město leží nedaleko hlavního vlakového a autobusového nádraží. Hostelů, hotelů či penzionů tu najdete nespočet – rozhodně si vyberete, jen je třeba rezervace dopředu, protože přes letní sezónu je koncentrace turistů vyšší a volné pokoje se rychle plní.
Za návštěvu rozhodně stojí – Hlavní náměstí (Rynek Główny) a ulice vedoucí z náměstí plné obchodů se suvenýry, Mariánský kostel, kostel sv. Vojtěcha, Tržnice Sukennice, Radniční věž, pomník básníka Adama Mickiewicze, Barbakán, Floriánská brána, kostel sv. Barbory, Collegium Maius – nejstarší část univerzity a mnoho typicky polských a mezinárodních restaurací a kaváren (např. Harry Potter kavárna – Dziórawy Kocioł)

 

Židovská čtvrť Kazimierz
V minulosti byla tato část oddělena ramenem řeky a hradbami, dnes tomu tak není. Středobod židovského města byla Szeroka ulice, kde se dříve nacházelo tržiště. Dnes je možnost v této části navštívit mnoho synagog či starý židovský hřbitov Remu. Doporučila bych i návštěvu Muzea Oskara Schindlera, které bylo velmi smutné, avšak zajímavé – pokud se zajímáte o židovskou otázku během minulého století, přečtěte si i můj článek o Osvětimi, kterou můžete z Krakova také navštívit. Zároveň doporučuji návštěvu místních kaváren či restaurací v této čtvrti, které jsou velmi oblíbené a mají moc fajn atmosféru.

Hrad Wawel
Bývalý Královský hrad, katedrála sv. Stanislava a Václava leží na levém břehu Visly. Spolu s historických centrem jsou zapsány na seznamu UNESCO.
Hrad Wawel z 11. století má za sebou velmi pestrou historii. Díky mnoha opravám tu můžete spatřit jak prvky románské, gotické, renesanční, tak i barokní, což je v Evropě unikát. Původně Wawel sloužil jako královské sídlo či sídlo pro prezidenty, dnes tu můžete navštívit muzeum. Při slunných dnech je moc fajn si dát kafe u hradu a pozorovat výhled na část města či pobíhající turisty okolo.

 

Pokud jste do Krakova vyjeli na více dní, než jen víkend, určitě doporučuji mrknout na muzea a galerie, kterých je tu nespočet. Je tu i několik Escape rooms a mohu vřele doporučit (byla jsem na Prison break a paráda!).

Jaké je typické polské jídlo? 

Polská kuchyně je rozmanitá, je ovlivněna kuchyní židovskou, italskou, skandinávskou či tureckou. Mezi tradiční polská jídla např. patří:
polévky:  boršč (šťáva z kvašené červené řepy a masový vývar s těstovinami), žurek (něco jako naše kyselo)
hlavní jídlo: pirohy (plněné kapsičky sýrem, masem, špenátem atd.), klobásy, ryby, zrazy (masové závitky), gołąbki (zavinutý zelný list plněný uzeným masem)
Kraków je plný parádních restaurací, které stojí za návštěvu. Vegetariáni a vegani si tu také přijdou na své – vyhlášený je tu např. Vegab.

Jak se dostat z ČR do Krakova?

Je tu samozřejmě více možností, nejjednodušší je určitě autem – v Krakově jste z Prahy za cca 5 hodin, z Brna za 3 hodinky. Nebo můžete využít přímé autobusy Praha/Brno-Krakov od Flixbusu a Polski bus či přímý vlak od ČD. Popř. pokud jste blíže na trase Praha-Ostrava/Bohumín, poté je pro Vás výhodnější kombinovat vlak a autobus od RegioJetu či Leo Expressu za výhodnější ceny. Většinou platí, že čím dřív si koupíte jízdenky, tím levnější je budete mít.
Vlakové a autobusové nádraží je v Krakově nedaleko centra (vedle OC Galeria Krakowska) a zároveň nedaleko historického centra.

 

 

 

 

 

Autor: Martina Koşar (Pecinová)
Fotky: Martina Koşar (Pecinová) – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

 

 

Autor: Martina Pecinová
Fotky: Martina Pecinová (Canon EOS 750D, iPhone 6s plus, sjcam sj5000) – fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

 

2 komentáře: „Krakov na víkend? Proč ne!

    1. To ano, letenky Praha-Krakow od Ryanair jsou docela levné, ale já tím, že nejsem z Prahy, časově i finančně mě to vyjde výhodněji kombinací vlaku a autobusu Leo Express 🙂

Napsat komentář